Jak si upravit povahu

28.11.2012 20:34

 

Jak si upravit povahu? Toť otázka. Ale co to vlastně ta povaha je? Toť další a zároveň ještě závažnější otázka, neboť současná moderní psychologie se opírá a pracuje pouze s prakticky nikoliv až tak dobře uchopitelným pojmem osobnosti člověka.

A tak se na semináři „Úpravy povahových vlastností“ dovídáme nejen o povahových vlastnostech člověka jako takových (tj. těmi, určenými dispozicemi toho kterého jednotlivce či těmi, kterými se právě jednotlivec snaží vědomě působit), ale i o způsobech, jak na sobě vědomě pracovat a měnit se doslova k lepšímu obrazu svému.

Úprava jednotlivých povahových vlastností pro účastníky semináře dostala konkrétní a srozumitelnou podobu a smysl a dozvěděli jsme se, jak se k tomuto důležitému úkolu postavit. Jádrem řešení bylo pochopení povahy sebe samotného jako souboru různých dílčích, navzájem na sebe kladně, neutrálně nebo záporně působících povahových projevů, které vyústí vždy v určité chování a jednání. Připomíná to velký symfonický orchestr sestavený z mnoha různých nástrojů hrajících svou partii. A my jsme v roli šéfdirigenta, který by měl jednotlivé partitury svého projevu vyladit do vzájemné harmonie – jak smysluplné.

Zde se zákonitě nabízí ještě třetí otázka, jaké by to bylo, kdyby takto krásně harmonicky zněly povahy co nejvíce lidí, a ještě k tomu navíc i mezi lidmi navzájem… Co by na to asi naše matička Země-příroda?

Oldřich Dvořák

 

 

 

Vyhledávání

„Svojí povahou člověk vykonává všechno. Myslí, uvažuje, pracuje, miluje, hněvá se, respektuje, reaguje na všechny venkovní i vnitřní životní podněty.“                                      J. Šramo 

MOTTO

"Znaky prezentují vlastnosti povahy a nemocí jsou vidět na první pohled. Proto, aby člověk z nich získal informace, nemusí vyslovit "zaklínající" formule, ani je nemusí obdivovat dvě hodiny. Vyskytnou se lidé, kteří nejsou tohoto znalí, Neřiďte se neznalostí. Spíše naopak, hledejte lidi znalé, od kterých se můžete pozitivně poučit. Existují i lidé hloupí, neschopní toto pochopit. Neřiďte se hloupými lidmi. Snažte se od rozumných a znalých získat informace na rozšíření vlastního poznání. Jsou však i lidé, kteří si jsou tohoto všeho vědomí, ale závidí. Neopakujte jejich způsoby. Závist plodí zlost a člověku blokuje schopnost poznání."

Životní zkušenosti

Literatura, která otevírá oči lidem

     ZPŮSOBY ÚPRAVY POVAHY   prof. JÁN ŠRAMO   Poprvé v historii byl pro širokou veřejnost vydán jedinečný knižní titul Způsoby úpravy povahy. Obsahuje přehledně...

Povolání entomologa mi zjistil prof. Šramo

Rád bych se s Vámi podělil o mou neocenitelnou životní zkušenost v oblasti volby povolání, za kterou vděčím mé mamince a nejmoudřejšímu člověku jakého znám, profesoru Jánu...

V televizi ČT1 rozhovory o antropologické biotypologii

ČT1 v pořadu SAMA DOMA - ze dne 14.9.2011 a 25.10.2011 odkaz na rozhovory o antropologické biotypologii 

Využití antropologické biotypologie v praktickém vyučování

Využití antropologické biotypologie v praktickém vyučování - bakalářská práce

 
DOPORUČUJI  INTERNETOVÉ ADRESY:
 
 
 
 

Fotografie použita dle Creative Commons John-Morgan  © 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode