Ohlasy na knihu Příprava na stáří

15.10.2012 21:33

 

14. 10. 2012

Možná nenápadná avšak obsažná a přehledná kniha 

Kniha Příprava na stáří se jeví jako nenápadná publikace, avšak po jejím přečtení jsem zjistil, je to přehledná knížka přinášející účelná, systémová a praktická doporučení. Přesto, že proces stárnutí je individuální, oceňuji všeobecná doporučení, zejména potřebu udržovat stálou fyzickou a psychickou aktivitu přesto, že starší lidé mají spíše touhu holouběji odpočívat. Kniha mě povzbudila v úsilí nepolevovat v aktivní snaze budovat svou osobnostní svobodu ač patřím k těm starším. Obávám se, že převládá spíše skepse v tom, že to ve stáří ještě stálo za to.
Oceňuji myšlenku celoživotního vzdělávání. Zaujala mě pasáž o tom, že od určité chvíle musí děti rozhodovat za své rodiče, kteří by se do závažných aktivit již bez porady se svými nejbližšími neměli pouštět. Poučná je také analýza současných společensky nežádoucích postojů k problematice stáří. Především fenoménu mládí a důsledky ztráty úcty ke stáří. Za závažnou považuji myšlenku Hlavní kritérium kvality společnosti je, jak se umí postarat a své staré a bezmocné.
Účelná jsou i mnohá praktická doporučení ve věci životosprávy. Velmi praktické a často nedoceňované jsou rady pro bezproblémové usínání a klidný spánek. Souhlasím s tím, že společnost by měla se staršími a starými lidmi, ve svém zájmu, více počítat a ne je odsouvat či přehlížet.
Závěrečná praktická doporučení ukazovala na to, že na mnohé z nich, jako např. vhodné bydlení, je potřeba myslet ve velkém předstihu a proto byl tento seminář velmi vhodný též pro účastníky každého věku.

Doporučuji jak starším, tak zejména mladým.

Jiří Mihola 

zdroj: https://www.dumknihy.cz/priprava-na-stari#recenze

 

14. 6. 2012

Jedním dechem jsem přečetl půl knížky Příprava na stáří a musím říct, že tolik moudra jsem ještě nikdy neviděl ...

Fakt dobré. Kéž by si to mohl přečíst každý.

 

Kristián

 

25. 5. 2012

Po přečtení Vaší knihy Příprava na stáří jsem pochopil spoustu otázek, které se mi honily hlavou. Takových to knih by mělo vycházet více, a je pravda jak uvádíte ve své knize, měli by se stářím zaobírat již děti ve škole. Možná by se tím trochu snížila sobeckost dnešních mladých lidí. Tito opravdu myslí, že sami nikdy nezestárnou a nebudou potřebovat od nikoho a nikdy žádnou pomoc.

Bohužel, takto se chová celá nynější politická garnitura ačkoliv i zde jsou starší lidé (nějak na sebe zapomínají).

Ještě jednou děkuji za sepsání celé knihy, jak přednášky pana profesora, tak konzultace kde uvádíte otázky a odpovědi.

 

K. S. 58 let

 

9. 2. 2012

Považuji obsah knihy Příprava na stáří za velmi zajímavý a poučný a každý by si jej měl přečíst.

 

M. B. 

 

 

 

Vyhledávání

„Svojí povahou člověk vykonává všechno. Myslí, uvažuje, pracuje, miluje, hněvá se, respektuje, reaguje na všechny venkovní i vnitřní životní podněty.“                                      J. Šramo 

MOTTO

"Znaky prezentují vlastnosti povahy a nemocí jsou vidět na první pohled. Proto, aby člověk z nich získal informace, nemusí vyslovit "zaklínající" formule, ani je nemusí obdivovat dvě hodiny. Vyskytnou se lidé, kteří nejsou tohoto znalí, Neřiďte se neznalostí. Spíše naopak, hledejte lidi znalé, od kterých se můžete pozitivně poučit. Existují i lidé hloupí, neschopní toto pochopit. Neřiďte se hloupými lidmi. Snažte se od rozumných a znalých získat informace na rozšíření vlastního poznání. Jsou však i lidé, kteří si jsou tohoto všeho vědomí, ale závidí. Neopakujte jejich způsoby. Závist plodí zlost a člověku blokuje schopnost poznání."

Životní zkušenosti

Literatura, která otevírá oči lidem

     ZPŮSOBY ÚPRAVY POVAHY   prof. JÁN ŠRAMO   Poprvé v historii byl pro širokou veřejnost vydán jedinečný knižní titul Způsoby úpravy povahy. Obsahuje přehledně...

Povolání entomologa mi zjistil prof. Šramo

Rád bych se s Vámi podělil o mou neocenitelnou životní zkušenost v oblasti volby povolání, za kterou vděčím mé mamince a nejmoudřejšímu člověku jakého znám, profesoru Jánu...

V televizi ČT1 rozhovory o antropologické biotypologii

ČT1 v pořadu SAMA DOMA - ze dne 14.9.2011 a 25.10.2011 odkaz na rozhovory o antropologické biotypologii 

Využití antropologické biotypologie v praktickém vyučování

Využití antropologické biotypologie v praktickém vyučování - bakalářská práce

 
DOPORUČUJI  INTERNETOVÉ ADRESY:
 
 
 
 

Fotografie použita dle Creative Commons John-Morgan  © 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode